موارد همراه با خشکی پوست

موارد همراه با خشکی پوست

موارد همراه با خشکی پوست

خشکی پوست از مهمترین خصوصیات حالت آتوپی است . معمولا چنین تصور می شود که بیماران مبتلا به درماتیت آتوپیک، دچار خشکی ارثی پوست می باشند، با این حال ممکن است خشکی پوست نشان دهنده تغییرات خفیف اگزمایی، ایکتیوز همزمان یا ترکیبی از هردوی این تغییرات باشد.

موارد همراه با خشکی پوست

موارد همراه با خشکی پوست

پیدایش خشکی پوست در هر سنی محتمل است و مشاهده پوست خشک و پوسته ریز در ساق پای شیرخواران، یافته ای شایع است . پوست های خشک، حساس هستند و به آسانی توسط محرک های خارجی تحریک می شوند و مهمتر از همه اینکه با خارش همراهند این خارش ، زمینه لازم را برای پیدایش الگو های مختلف درماتیت آتوپیک فراهم می نماید. خاراندن پوست خارش دار منجر به اگزما می گردد. به بیانی دیگر خارش است که سبب پیدایش بثورات بیماری می شود .

کراتوزپیلار

کراتوزپیلار، به قدری شایع است که شاید بتوان آن را فیزیولوژیک تلقی کرد . با این حال، به نظر نمی رسد که در بیماران مبتلا به درماتیت آتوپیک شایع تر و گسترده تر از بقیه باشد . ممکن است پاپول ها یا پوستول های فولیکولی خشن و کوچکی ( به اندازه ۱ تا ۲ میلی متر) در تمام سنین ظاهر شود که البته در کودکان کم سن سال نیز شایع تر است . غالبا سطوح خلفی جانبی قسمت های فوقانی بازو و قسمت قدامی ران گرفتار می شوند، با این حال گرفتاری همه نقاط ، به استثنای کف دست ها و پاها، امکان پذیر است .

ضایعات صورت ممکن است با آکنه اشتباه شوند ، ولی اندازه کوچک و یکسان آن ها  و همراهی آن ها با پوست خشک و ترک خورده، کراتوزپیلار را از آکنه پوستولر متمایز می سازد.

ممکن است این بثورات ژنرالیزه بوده ، به راش های ناشی از گرما یا عرق جوش شباهت یابند . اکثر موارد بدون علامتند، ولی ضایعات می توانند قرمز،  ملتهب و پوستولر باشند .

پیتیریازیس آلبا

اختلال شایعی است که وجه مشخصه آن پلاکی بدون علامت، هیپوپیگمانته، مختصرا برآمده، ظریف و پوسته ریز است که حدودی نامشخص دارد . این حالت که صورت، قسمت فوقانی – خارجی بازوها و ران را درگیر می کند در کودکان کم سن و سال ظاهر شده معمولا در دوران بزرگسالی ناپدید می شود . این مناطق سفید رنگ، گرد تا بیضی در اندازه های متنوع دیده می شوند ولی معمولا، بطور متوسط قطری حدود ۲ تا ۴ سانتی متر دارند .

راه های ارتباطی دکتر امیر سلیمانی متخصص پوست و مو

کانال تلگرام دکتر امیر سلیمانی: doctorsoleymani

اینستاگرام دکتر امیر سلیمانی: dr_amir_soleymani

شماره های تماس: ۰۹۰۱۲۲۲۲۱۱۸ – ۰۲۱۸۸۶۴۲۴۱۳

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم
با تشکر مدیریت سایت دکتر امیر سلیمانی متخصص پوست و مو

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایلید به گفتگو بپیوندید؟
ما دوست داریم شما هم در این بحث شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *