سندرم کهیر تماسی

سندرم کهیر تماسی

وجه مشخصه کهیر تماسی ، ویل و برافروختگی است که در عرض ۳۰ تا ۶۰ دقیقه پس از تماس جلدی با مواد خاص پدید می آید . تماس مستقیم پوست با این عوامل ممکن است به واکنش ویل و برافروختگی محدود به محل تماس ، کهیر ژنرالیزه، کهیر و آسم ، یا کهیر همراه با یک واکنش آنافیلاکتوئید منتهی می گردد . سابقه درماتیت راجعه و حملات ژنرالیزه کهیری – ولی نه کهیر موضعی – در شرح حال اکثر بیماران وجود دارد . مابقی بیماران از احساس لوکالیزه خارش، سوزش و گزگز پوستی شکایت می کنند . علاوه بر این ، تعدادی از بیماران نیز رینیت ، ادم حنجره و ناراحتی شکمی را تجربه می کنند .

عوامل زمینه ساز

کهیر متعاقب جذب پوستی مواد و از طریق مکانیسم های ایمونولوژیک و غیر ایمونولوژیک بوجود می آید . بعضی از گیاهان ( گزنه ) ، حیوانات ( هزارپا، توتیای دریایی ) و داروها ( دی متیل سولفوکسید ) باعث تولید مواد غیر ایمونولوژیکی می شوند که هیستامین را از ذخایر خود آزاد می سازند . ممکن است بدنبال استعمال پماد باسیتراسین، آنافیلاکسی ایجاد شود . چوب، گیاهان، غذاها ، مواد آرایشی ، مو و کرک حیوانات مکانیسمی نامعلوم منجر به پیدایش کهیر تماسی می شوند . واکنش هایی فوریی که بعد از تماس پوست اگزمایی با انواع خاصی از غذاها ( ماهی، سیر، پیاز ، پیازچه ، خیار ، جعفری و گوجه فرنگی )، حیوانات ( کرک و پشم گاو ) یا مواد گیاهی ایجاد می شود به درماتیت تماسی پروتئینی موسوم است . آشپزهایی که هنگام طبخ بعضی غذاها دچار احساس سوزش و گز گز می شوند احتمالا به سندروم کهیر تماسی مبتلا هستند .

تشخیص مجموعه آزمایشهای استانداردی برای ارزیبایی روز مره کهیر تماسی وجود ندارد ، لذا اخذ شرح حالی دقیق که وقوع واکنش های فوری را صرف نظر از موضعی یا منتشر بودن آن ها مد نظر قرار دهد ، اهمیت فراوانی دارد . می توان آزمایش open patch  را به شیوه زیر انجام داد :

یک قطره از ماده مشکوک را در سطح قدامی ساعد قرار داده ، ۳۰ الی ۶۰ دقیقه بعد محل مذکور را از لحاظ بروز ویل مورد معاینه قرار می دهیم . انجام این آزمایش ها به شیوه بسته می تواند با واکنش های شدید تر و فراگیر تر همراه باشد .

راه های ارتباطی دکتر امیر سلیمانی متخصص پوست و مو

کانال تلگرام دکتر امیر سلیمانی: doctorsoleymani

اینستاگرام دکتر امیر سلیمانی: dr_amir_soleymani

شماره های تماس: ۰۹۰۱۲۲۲۲۱۱۸ – ۰۲۱۸۸۶۴۲۴۱۳

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم
با تشکر مدیریت سایت دکتر امیر سلیمانی متخصص پوست و مو

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایلید به گفتگو بپیوندید؟
ما دوست داریم شما هم در این بحث شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *