کچلی سکه ای

کچلی سکه ای و راه های درمان آن

کچلی سکه ای و راه های درمان آن

کچلی سکه ای یا آلوپسی آره آتا نوعی بیماری پوستی است که بر اثر اختلالات سیستم دفاعی بدن ایجاد می شود و باعث می شود که فولیکول های مو آسیب ببینند ولی از بین نمی روند و مانع رشد مو می شود. کچلی سکه ای در زنان و مردان به یک اندازه شایع می باشد و حتی در کودکان نیز اتفاق می افتد. هرچه بیماری زودتر شروع شود، درمان آن سخت تر است و احتمال برگشت پذیری آن بیشتر می باشد. اما معمولا کچلی سکه ای بیشتر در افراد ۲۰ تا ۴۰ سال شایع می باشد. علت اصلی بیماری کچلی سکه ای هنوز مشخص نشده است. در زمان قدیم، عفونت ها را عامل بروز کچلی می دانستند. اما در حال حاضر این نظریه رد شده است. جهت درمان ابتدا باید نوع کچلی مشخص شود و بسته به آن درمان آغاز گردد. اگر کچلی به همراه سوزش و خارش و تورم باشد بنابراین از نوع کچلی سکه ای نمی باشد.
کچلی سکه ای در ناحیه سر و ریش و سبیل و ابروها و مژه ها بروز می کند و ممکن است نقاط دیگر بدن را نیز در گیر کند. بیماری کچلی سکه ای به مقدار ریزش موها هیچ ارتباطی ندارد و صرفا به این صورت نیست که فقط ناحیه درگیر به اندازه سکه باشند و ممکن است ریزش مو گسترده تر شود و حتی منجر به کچلی کامل گردد. که در این مرحله درمان بسیار سخت تر می باشد.

 

کچلی سکه ای

کچلی سکه ای

 

آیا کچلی همیشه می ماند؟

کچلی سکه ای ممکن است خود به خود با گذشت زمان خوب شود، به طور مثال ابتدا ریشه موها ریخته می شوند و بعد از گذشت زمان طی چند ماه به خودی خود دوباره ریشه ها جوانه می زنند. برخی اوقات کچلی از یک نقطه شروع می شود و قسمت های دیگری را نیز درگیر می کند در این حالت به صبوری بیشتر نیاز دارید. در بعضی موارد نیز ممکن است یک قسمت بهبود یابد و قسمت دیگر درگیر کچلی سکه ای شود.
روش های درمان کچلی سکه ای
ممکن است رشد مجدد مو بدون درمان و طی سال ها صورت گیرد. در حال حاضر درمان قطعی از طرف FDA جهت کچلی سکه ای یا آلوپسی آره آتا وجود ندارد.

 

درمان کچلی سکه ای خفیف

  • تزریق کورتیزون در ناحیه درگیر که حتما باید توسط متخصص پوست و مو انجام گیرد. ماهی یک بار در ناحیه درگیر و بدون مو و اطراف آن تزریق صورت میگیرد. ممکن است کمی باعث سوزس و درد شود که سریعا رفع می شود. معمولا طی یک ماه نتیجه را میتوان مشاهده نمود. با این روش درمانی میتوان از زیاد شدن کچلی سکه ای جلوگیری نمود
  • از محلول ماینوکسیدیل ۵% روزی دو بار استفاده نمایید، این محلول باعث رشد مجدد مو می گردد. اگر مو به طور کامل رشد کرد، درمان متوقف می شود. جهت تاثیر بیشتر میتوانید از کرم کورتیزون نیز حدود ۳۰ دقیقه بعد از محلول استفاده کنید.
  • استفاده از پماد آنترالین، روزی یک بار بر روی نواحی درگیر و بدون مو مالیده شود. و بعد از نیم ساعت تا یک ساعت باید شسشته شود. اگر کرم اثر بخش بود و تاثیر داشت، باید حدودا درمان را ۲ تا ۳ ماه ادامه داد

 

درمان کچلی سکه ای شدید

  • استفاده از قرص های کورتیزون که جهت ریزش موهای شدید تجویز می گردد. استفاده از قرص ها بسیار قوی تر از تزریق آن می باشد و حتما باید طبق دستور پزشک تجویز گردد
  • استفاده از ایمونتراپی موضعی که باعث حساسیت خارش در فرد می شود
  • استفاده از کلاه گیس زمانی که بیماری خیلی پیشرفت کرده باشد

 

 

راه های ارتباطی دکتر امیر سلیمانی متخصص پوست و مو

کانال تلگرام دکتر امیر سلیمانی: doctorsoleymani

اینستاگرام دکتر امیر سلیمانی: dr_amir_soleymani

شماره های تماس: ۰۹۳۵۳۵۳۸۶۴۱ – ۰۹۳۵۶۲۴۸۸۶۳ – ۰۲۱۸۸۶۴۲۴۱۳

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم
با تشکر مدیریت سایت دکتر سلیمانی متخصص پوست و مو

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایلید به گفتگو بپیوندید؟
ما دوست داریم شما هم در این بحث شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *