کهیر ناشی از سرما

کهیر ناشی از سرما

کهیر ناشی از سرما

کهیر ناشی از سرما به دو نوع خانوادگی و اکتسابی دیده می شود . نوع خانوادگی این بیماری، یک اختلال اتوزومی غالب است و به ندرت قابل مشاهده می باشد . سن متوسط ابتلاء در کهیر اکتسابی ناشی از سرما 18 تا 25 سالگی است. نشانه های آن به طور متوسط 5 تا 6 سال ادامه می یابد .

کهیر ناشی از سرما

کهیر ناشی از سرما

کهیر کولینرژیک و درموگرافیسم در بیماران مبتلا به کهیر ناشی از سرما نسبتا فراوان است. این نوع کهیر، متعاقب افت ناگهانی دمای هوا و یا حین تماس با آب سرد پدید می آید. واکنش های شدید به صورت کهیر ژنرالیزه یا آنژیوادم و یا هر دو، در اکثر بیماران دیده می شود . شنا در آب های سرد شایعترین علت واکنش های شدید بوده، می تواند منجر به تراوش فراوان مایع به پوست و متعاقب آن هیپوتانسیون، سنکوپ، شوک و حتی مرگ شود .

تشخیص : قرار دادن یک قطعه یخ بروی پوست به مدت 1 تا 5 دقیقه باعث پیدایش کهیر می شود . این پدیده پایه های تشخیص را بنا می نهد. اگر نتایج آزمون انجام شده با قطعات یخ کمک کننده نباشد، می توان از آزمون غوطه وری در آب سرد استفاده کرد. بدین ترتیب که ساعد بیمار را به مدت 5 الی 15 دقیقه در آب صفر تا 8 درجه سانتی گراد قرار می دهیم . این آزمون موید تشخیص می باشد . با توجه به احتمال پیدایش واکنش های شدید، بیمار باید در اثنای انجام این آزمون، تحت مراقبت های دقیق قرار گیرد .

درمان : باید به بیماران یاد داد که چگونه در صورت کاهش ناگهانی دمای محیط از خود محافظت کنند . بر اساس بعضی بررسی ها مشخص شده که مصرف سیپروهپتادین و دوگزپین پس از مواجه شدن با سرما از آزاد شدن هیستامین جلوگیری نمی کند . با این حال این دو دارو در فرو نشاندن کهیر های ناشی از سرما تاثیری انکار ناپذیر دارند . سیپروهپتادین در فرونشاندن کهیر ناشی از سرما به مرتب موثر تر از کلرفنیرامین است .

در کهیر های شدید ناشی از سرما، فاکتور فعال کننده پلاکتی به جریان خون وارد می شود .

کهیر ناشی از آفتاب

کهیر ناشی از آفتاب به مواردی اطلاق می شود که در عرض چند دقیقه بعد از تماس با نور خورشید ظاهر شده و در مدتی کمتر از 1 ساعت از بین می رود . ممکن است نور ماورابنفش در پوستی که قبلا در اثر آفتاب برنزه شده واکنش کهیری ایجاد نکند. ضایعات چند شکل بثوری ناشی از نور خورشید، ندرتا به صورت کهیر دیده می شوند . این ضایعات چند ساعت بعد از مواجه با نور خورشید ظاهر شده و چندین روز باقی می ماند .

راه های ارتباطی دکتر امیر سلیمانی متخصص پوست و مو

کانال تلگرام دکتر امیر سلیمانی: doctorsoleymani

اینستاگرام دکتر امیر سلیمانی: dr_amir_soleymani

شماره های تماس: 09012222118 – 02188642413

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم
با تشکر مدیریت سایت دکتر امیر سلیمانی متخصص پوست و مو

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایلید به گفتگو بپیوندید؟
ما دوست داریم شما هم در این بحث شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *