کهیر بارداری

کهیر حاملگی

کهیر حاملگی

یکی از مشکلات پوستی که  در دوران بارداری برای خانم ها رخ می دهد کهیر  است . این مشکل در خانم های حامله بسیار شایع است که به خصوص در سه ماهه سوم بارداری بیشتر رخ می دهد. کهیر های دوران بارداری معمولا خارش دار هستند.فرق کهیر بارداری با دیگر بیماری‌های پوستی در زمان بارداری در این است که اطراف ناف را درگیر نمی‌کند و علائم در دیگر مناطق دیده می شود. این ضایعات معمولا بعد از گذشت چند دقیقه تا چند ساعت در ناحیه درگیر ناپدید و در منطق دیگری ظاهر می شوند.

این بیماری پوستی نمی تواند برای مادر و همچنین جنین مشکلی را به وجود بیاورد اما باعث رنجش مادر می شود و تحمل  خارش شدید به وجود آمده ممکن است برای مادر سخت باشد . بهتر است در این مدت مادر با متخصص پوست و یا پزشک خود در ارتباط باشد  تا با معاینه ضایعات خارش دار تشخیص درستی داده شود و داروهای موضعی مناسبی برای درمان استفاده شود . کهیر دوران بارداری بیشتر در هفته های آخر رایج است و بیشتر در قسمت هایی که استریا وجود دارد دیده می شود.

کهیر بارداری

علت به وجود آمدن کهیر دوران بارداری

علت بروز کهیر در دوران حاملگی هنوز مشخص نشده است اما گفته می شود به دلیل کشش زیاد  در پوست  برخی از آنتی ژن ها آزاد می شوند و سرچشمه اصلی به وجود آمدن ضایعات می شوند معمولا بعد از تولد فرزند کهیر ها از بین می روند اما اگر خارش کهیرها به اندازه ای باشد که فعالیت های روزانه مادر را مختل کرده باشد باید درمان ها موضعی به درستی انجام بگیرد .در بیشتر موارد مشکلات پوستی به وجود آمده در بارداران بر روان افراد تاثیر منفی می گذارد و به همین دلیل شناختن آن و روش های پیشگیری از آن و درمانش اهمیت ویژه ای دارد. صرف آنتی‌هیستامین خوراکی و دوزهای کم کورتون در ۲ هفته آخر بارداری برای تسکین خارش اشکالی ندارد.

با تشکر مدیریت سایت دکتر امیر سلیمانی متخصص پوست و مو

 

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایلید به گفتگو بپیوندید؟
ما دوست داریم شما هم در این بحث شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *