کرایوتراپی چیست

کرایوتراپی

کرایوتراپی

کرایوتراپی به معنی فریز کردن ضایعات پوستی مثل خال،زگیل،کک ومک و میخچه و دیگر ضایعات پوستی است.

کرایوتراپی به  وسیله دستگاه کرایو انجام می شود،مخزن این دستگه حاوی ازت مایع  یا نیتروژن مایع  است. شایع ترین ماده کاربردی در کرایوتراپی ،نیتروژن مایع با درجه حرارت 196- درجه سانتیگراد است .

ازت مایع در این دستگاه باعث تولید سرما شدید می شود که زمانی که روی ضایعه مورد نظر اسپری می شود دمای ضایعه را به سرعت وبه مقدار قابل توجهی پایین می آورد ،این امر باعث فریز شدن و مرگ سلولی ضایعه می شود.این روش به صورت سرپایی انجام می شودو حدود یک ساعت زمان می برد.کرایوتراپی عوارضی بعد از اسپری کردن ندارد ،البته سوزش و درد ناحیه ممکن است در بعضی افراد پیش بیاید که امری طبیعی است . معمولا نیاز به مراقبت خاصی ندارد فقط فرد بیمار باید از دستکاری کردن آن محل اجتناب کند.

کرایوتراپی چیست

اگر بعد از گذشت چند روز علائم غیر عادی دیده شود مثل تورم بیش از حد،خونریزی وحتی درد شدید ،مراجعه به متخصص پوست ضروری است.

بعد از کرایوتراپی ضایعه پوستی به صورت تاول سفید یا قرمز و یا حتی کبودی مشاهده می شود و سپس بعد از پوسته پوسته شدن از پوست به طور کامل جدا می شود. بیشتر اوقات افراد نیاز به تکرار فریز کردن دارند ،معمولا هر 3تا4 هفته تا ضایعه به طور کامل از بین رود.

ممکن است بعد از گذشت چندین هفته هنوز اثراتی مثل رنگ پریدگی ،بی حسی وریزش موی آن منطقه از بین نرود اما جای هیچ گونه نگرانی نیست تمام این علائم طی چند ماه کاملا از بین میروند.

در طی این مدت بدن بیمار با تولید سلول های جدید، بافت جدیدی را روی محل مورد نظر جایگزین می کند،تا اثری از هیچ گونه لک و ضایعه ای روی پوست باقی نماند .جز در موارد معدودی که فقط محل درمان به صورت لکه سفید کم رنگ باقی می ماند.

با تشکر مدیریت سایت دکتر امیر سلیمانی متخصص پوست ومو

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایلید به گفتگو بپیوندید؟
ما دوست داریم شما هم در این بحث شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *