نوروفیبروماتوز-پوستی

نوروفیبروماتوز پوستی

نوروفیبروماتوز پوستی

نوروفیبروماتوز پوستی بیماری است که مشکلاتی در پوست و استخوان بوجود می آورد علائم این بیماری در برخی از افراد بسیار خفیف می باشد و در برخی افراد شدت این بیماری بسیار زیاد می باشد و طیف گسترده ای دارد. در واقع نوروفیبروماتوز پوستی یک بیماری ژنتیکی می باشد که پوست و اعصاب را گرفتار می کند.

در بیماری نروفیبروماتوز پوستی تومورهای خوش خیم که آن ها را نروفیبروم می نامند در مسیر اعصاب رشد می کنند و به مرور زمان و به تدریج بزرگ می شوند و موجب بروز مشکلاتی در پوست و استخوان می شوند. تومور های نروفیبروماتوز پوستی لکه های قهوه ای می باشند که در پوست یا رزیر پوست لمس می شوند و در هر جایی از نواحی بدن ممکن است دیده شوند این لکه ها خارش، درد یا مشکلی برای بیمار ایجاد نمی کنند. نروفیبروم ها تومور های غیر سرطانی می باشند اما در 5-3 درصد موارد احتمال سرطانی شدن دارند.

نوروفیبروماتوز-پوستی

انواع نوروفیبروماتوز

بطور کل دو نوع نوروفیبروماتوز وجود دارد. نوع اول که شایعتر است که به آن بیماری فون رکلینگ هاوزن گفته می شود موجب نازک شدن و رشد بیش از اندازه استخوان ها می شود. در نوع دوم که معمولا با تومورهای عصب شنوایی همراه است موجب اختلال در تعادل، کاهش شنوایی، زنگ زدن گوش، احساس ضعف در عضلات صورت و سردرد می شود. نوع اول این بیماری معمولا تا سن ده سالگی کودک بروز می کند و نوع دوم نوروفیبروماتوز در سنین نوجوانی بروز می کند.

علائم بیماری نروفیبروماتوز

در نوع اول بیماری نروفیبروماتوز کک و مک و لکه های به رنگ شیر قهوه ای در اثر تجمع ملاتونین بروی پوست بوجود می آید که ممکن است در هر جایی از بدن این لکه ها مشاهده شود.  معمولا نیمی از بیماران که مبتلا به نوروفیبروماتوز می شوند اختلالاتی در یادگیری دارند.

عوارض بیماری نروفیبروماتوز

حدود40 در صد  از بیمارانی که مبتلا به بیماری نروفیبروماتوز می شوند دچار تشنج می شوند که در نوع اول این بیماری ایجاد می شود.

بالا رفتن فشار خون

انحراف ستون مهره یا اسکولیزر

تومور عصب بینایی

کاهش دید

اختلال در تکلم

شروع دیر رسی یا زود رس بلوغ

راه های ارتباطی دکتر امیر سلیمانی متخصص پوست و مو

کانال تلگرام دکتر امیر سلیمانی: doctorsoleymani

اینستاگرام دکتر امیر سلیمانی: dr_amir_soleymani

شماره های تماس: 09012222118 – 02188642413

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم
با تشکر مدیریت سایت دکتر امیر سلیمانی متخصص پوست و مو

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایلید به گفتگو بپیوندید؟
ما دوست داریم شما هم در این بحث شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *