ملانوم بدخیم

ملانوم بدخیم

ملانوم بدخیم

Malignant melanoma که به آن ملانوم بدخیم گفته می شود از بدخیم ترین سرطان های پوست محسوب می شود و برای درمان و کنترل آن گاهی اوقات علاوه بر متخصص پوست و مو نیاز به متخصصین دیگر خواهد داشت .این سرطان سلول های مولد رنگ دانه را مبتلا می کند و با سرعت زیادی به دیگر قسمت های بدن انتشار پیدا می کند .

شیوع ملانوم بدخیم پوستی چگونه است؟

شیوع ملانوما در دهه های اخیر رو به افزایش بوده  به طوری که در دنیای صنعتی  به عنوان یک سرطان شایع مطرح می باشد. اگر والدین بیمار ملانوم داشته باشند شیوع بیماری در فرزندان آنها تا ۸ برابر افزایش پیدا می کند . ملانوم بیشتر در افراد بالغ دیده می شود  و میانگین سنی شیوع آن ۵۳ سالگی می باشد  که در شش درصد بیماران مبتلا به ملانوم سابقه فامیلی مثبت وجود داشته است.

دلایل ایجاد ملانوم پوستی

علت اصلی ملانوم ناشناخته است .اشعه آفتاب نقش عمده ای در ایجاد ملانوم دارد . نوع اشعه بیشتر از نوع ماورای بنفش B می باشد ولی مکانیسم و طیف اثر آن در ملانوم انسانی هنوز ناشناخته باقی مانده است.بیشتر متخصصین معتقند که آفتاب متناوب و  شدید به ویژه در کودکی که منجر به آفتاب سوختگی می شود، فرد را مستعد ابتلا به ملانوم می کند.

انکولوژیست ها فاکتورهای متعددی شامل فاکتورهای ژنتیکی ،تابش اشعه ماورای بنفش  و تماس های محیطی را در ایجاد بیماری دخیل می دانند. استفاده از منابع مصنوعی تولید اشعه ماورای بنفش و لامپ های فلوروسنت نیز به عنوان یک فاکتور مساعد کننده ذکر شده است.
سرطان، افراد با پوست روشن را بیشتر از تیره پوستان مبتلا می‌کند.

ملانوم بدخیم

علائم بیماری

ملانوم در هر جایی از پوست ممکن است ظاهر شود،اما در ناحیه پشت و سایر جاهایی که به صورت ظاهری آشکار نیست شایع تر می باشد . از آنجا که وجود تومور در این نواحی توجه خود بیمار را جلب نمی کند بنابراین متخصص پوست و مو می تواند نقش بسیار بزرگی را در تشخیص زودرس بیماری داشته باشند.
برخی از ملانوم ها در سطح پوست به شکل نامنظم پخش می شوند و برخی دیگر به صورت توده ها به سرعت رشد پیدا می کنند.در افراد پیر ملانوم ها بیشتر به صورت کک و مک دیده می شود و با اینکه ملانوم ها انواع مختلفی دارد اما  همه آنها به سمت لایه های زیرین پوست رشد می کنند.

چه نشانه هایی را جدی بگیرید؟
در صورتی که لکه ایی بر روی پوست شما با سرعت  و به شکل نامنظم  و با رنگ تیره بر روی پوست شما دیده می شود  و یا اینکه یکی از لکه های پوستی شما دچار افزایش سایز، خارش ، ضخیم شدن ، خونریزی  و یا ایجاد حاشیه های نامنظم و غیر قرینه شود باید به متخصص پوست مراجعه کنید . پس بهتر است که به شکلی منظم خال های پوست خود را بررسی کنید و از تعداد و تغییرات آنها با خبر باشید . در صورتی که متخصص با دیدن علائم به ملانوم بدخیم مشکوک شود ترتیبی خواهد داد که ضایعه و قسمتی  از پوست اطراف برداشته شود تا اینکه خطر باقی ماندن سلول های بدخیم کم شود  و در نهایت بر روی بافت جدا شده بررسی های میکروسکوپی انجام می شود.

با تشکر مدیریت سایت دکتر امیر سلیمانی متخصص پوست و مو

شما می توانید  در رابطه با خدمات  دکتر امیر سلیمانی از جمله لیزرموهای زائد ،کاشت مو و … به شبکه های اجتماعی ایشان بپیوندید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایلید به گفتگو بپیوندید؟
ما دوست داریم شما هم در این بحث شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *