ملاسما

ملاسما

ملاسما

ملاسما یا نقاب حاملگی نوعی هیپرپیگمانتاسیون قهوه ای رنگ اکتسابی است، که در صورت و گردن زنانی که واجد زمینه ژنتیکی هستند، دیده می شود . این پیگمانتاسیون به آهستی و بدون وجود علایمی از التهاب شکل می گیرد و می تواند کم رنگ یا پر رنگ باشد . در این بیماری تعداد و فعالیت ملانوسیت های موجود در اپی درم افزایش یافته و تعداد ملانوفاژها در درم زیادتر شده است.

 ملاسما

ملاسما

غالبا گرفتاری در پیشانی، برآمدگی های گونه، لب فوقانی و چانه دیده می شود . ملاسما در 3 ماهه دوم یا سوم حاملگی بوجود می آید و به تدریج پس از زایمان محو شده و در حاملگی های بعدی پر رنگ ترمی شود. ملاسما در عده ای از زنانی که از قرص های ضد حاملگی استفاده می کنند، پدید می آید. بر اساس معاینات انجام شده با نور وود، چهار نوع ملاسما وجود دارد :

نوع اپیدرمی که تضاد رنگی بارزی دارد

نوع درمی که حالت قبل را ندارد

نوع مختلط که در آن، این افزایش کنتراست، خفیف است یا وجود ندارد.

نوعی که از طریق معاینه با لامپ وود به چشم نمی آید، این حالت در افراد سیاه پوست دیده می شود .

نوع اپیدرمی به داروهای رنگدانه زدا پاسخ می دهد. پیگمانتاسیون درمی در برابر داروهای سفید کننده مقاومت نشان می دهد .

درمان ملاسما

میزان مواجه با نور خورشید باید به حداقل برسد . لازم است از مواد ضد آفتاب ، که نور UVA و UVB را متوقف می کنند، استفاده شود .

داروهای رنگدانه زدا : استفاده از کرم های سفید کننده ای که حاوی هیدروکینون هستند، می تواند باعث از بین رفتن این رنگدانه ها شود. هیدورکینون دارویی محرک و حساسیت برانگیز است، لذا انجام آزمایش حساسیت قبل از مصرف دارو، با استعمال مقدار کمی از آن بروی گونه ها یا دست یک بار در روز و به مدت 2 روز ضروری است . پیدایش اریتم شدید یا وزیکول، حاکی از وجود واکنش های آلرژیک است. در این صورت باید از استعمال بیشتر دارو خودداری کرد.

ترتینوئین : مصرف ترتینوئین موضعی به تنهایی، باعث بهبود بالینی قابل توجهی در ملاسما می شود که عمدتا بعلت کاهش رنگدانه اپیدرمی است ، ولی این بهبودی به آرامی و در عرض چندین ماه میسر می شود . برای درمان ملاسما به یک متخصص پوست و مو با تجربه مراجعه نمایید تا درمان به بهترین شکل ممکن صورت گیرد، دکتر امیر سلیمانی متخصص پوست و مو بعد از بررسی های لازم بهترین روش درمانی را برای افراد مبتلا به بیماری پوستی ملاسما در نظر می گیرد

راه های ارتباطی دکتر امیر سلیمانی متخصص پوست و مو

کانال تلگرام دکتر امیر سلیمانی: doctorsoleymani

اینستاگرام دکتر امیر سلیمانی: dr_amir_soleymani

شماره های تماس: 09012222118 – 02188642413

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم
با تشکر مدیریت سایت دکتر امیر سلیمانی متخصص پوست و مو

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایلید به گفتگو بپیوندید؟
ما دوست داریم شما هم در این بحث شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *