ماستوسیتوزیس

ماستوسیتوزیس

ماستوسیتوزیس

به رشد غیر طبیعی ماست سل ها در بدن که معمولاً در پوست مشاهده می شود، ماستوسیتوزیس می گویند.
بیشترین تجمع ماست سل ها در پوست اتفاق می افتد و جز شایعترین ماست سل هاست.

ماست سل ها جز سلول های ایمنی بدن می باشند.

ظاهر این تجمع پوستی لکه یا برآمدگی قهوه ای مایل به قرمز رنگ است. ماستوسیتوزیس به جز پوست ممکن است ارگان های دیگربدن مانند مغز استخوان، معده و روده را درگیر کند که وقوع این موارد بسیار نادر می باشد.

این بیماری در تمامی گروه های سنی مشاهده شده وکودکان به صورت خفیف به این بیماری مبتلا می شوند.

ماستوسیتوزیس

ماستوسیتوزیس

ماست سل چیست

ماست سل ها جز سلول های ایمنی بدن می باشند که توسط مغز استخوان ساخته شده و به بدن در مقابل عفونت ها کمک می کند که بتواند در برابر آن مقابله نماید. در تمام نقاط بدن ماست سل وجود دارد ولی در پوست، ریه ها و روده تعداد بیشتری مشاهده می شود.

ماست سل ها در تولید ماده ی شیمیایی به نام هیستامین نقش مهمی ایفا می کند. این ماده هنگام ورود عفونت به بدن به صورت های متفاوت اعلام می کند مثل وارد شدن نیش حشرات به بدن که به صورت تورم، خارش و قرمزی پوست بروز می کند.

علت بروز ماستوسیتوزیس

هنوز علت قطعی وجود ماست سل بیش از حد مورد نیازبدن، در بعضی از افراد را پزشکان پیدا نکرده اند. ولی بعضی از دلایل خارجی بدن که باعث ایجاد علائم ماستوسیتوزیس می شود می توان نام برد که شامل حساسیت به دارویی خاص، استرس، برخورد نیش حشرات با بدن، هوای سرد یا گرم می باشد.

علائم ماستوسیتوزیس

علائم بیماری در هر فرد با فرد دیگر وبا توجه به قسمت درگیر شده در بدن فرد متفاوت است. در کل میتوان اینگونه تشریح کرد که در صورت بروز دانه هایی بر روی پوست که به اصطلاح راش گفته می شود و دارای ظاهری قرمز و جوش پوستی و خارش دار هستند و یا به صورت کهیر و یا راش های شبیه خال نیز ایجاد می شود. در صورت مالش ماست سل ها باعث تورم و قرمزی بیشتر می شوید. در بعضی از موارد ماست سل ها با تجمع همراه بوده و توده های بزرگی در نواحی مختلف بدن ایجاد می نماید.

از جمله موارد بروز این بیماری می توان در معده و روده اشاره کرد که با اسهال و در معده همراه است. لازم به ذکر است که بروز این نوع از ماستوریتوزیس نادر می باشد.

واکنش هایی که ممکن است در بدن افراد نسبت به بروز ماست سل های اضافی دربدن بروز کند بسیار شبیه به واکنش های حساسیتی است که عبارتند از:

• کاهش شدید فشار خون که موجب غش درافراد می شود.
• اختلال در تنفس
در صورت بروز این بیماری و واکنش های ذکر شده و عدم درمان به موقع منجر به مرگ افراد می شود. باید شدت این واکنش ها خیلی زیاد باشد تا منجر به فوت گردد که بسیار نادر است

راه های ارتباطی دکتر امیر سلیمانی متخصص پوست و مو

کانال تلگرام دکتر امیر سلیمانی: doctorsoleymani

اینستاگرام دکتر امیر سلیمانی: dr_amir_soleymani

شماره های تماس: 09012222118 – 02188642413

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم
با تشکر مدیریت سایت دکتر امیر سلیمانی متخصص پوست و مو

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایلید به گفتگو بپیوندید؟
ما دوست داریم شما هم در این بحث شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *