لیکن پلان

لیکن پلان

لیکن پلان

 لیکن پلان، یک الگوی منحصر به فرد از واکنش التهابی در جلد و غشای مخاطی است که اتیولوژی آن ناشناخته می باشد. بثورات اصلی در عرض 1 سال، در 60 در صد بیماران برطرف می شود . اما در 40 در صد موارد عود می کنند. بیماری ممکن است در هر سنی دیده شود، اما مشاهد آن در کودکان کوچکتر از 5 سال نادر است. بیماری کبد یک عامل خطرزا برای لیکن پلان است ، هرچند که نشانگر خاص آن نمی باشد .

اشکال بالینی متعددی وجود دارند و تعداد ضایعات از چند پاپول مزمن تا بیماری ژنرالیزه حاد متغیر است.

لیکن پلان

لیکن پلان

ضایعات اولیه

مورفولوژی و انتشار ضایعات وجه مشخصه بیماری است . ضایعه اولیه ، یک پاپول مسطح 2 تا 10 میلی متری با حاشیه نامنظم گوشه دار می باشد ( پاپولهای چند وجهی). با معاینه سطح نزدیک ، یک الگوی تور مانند و رتیکولر از خطوط متقاطع متمایل به سفید دیده می شود .

ضایعات تازه به رنگ صورتی – سفید هستند، اما با گذشت زمان ، رنگ بنفش مشخصی می یابند و یا  رنگ ارغوانی که ظاهری با درخشندگی مومی مخصوص دارد ، به خود می گیرند.

ضایعاتی که ماه ها باقی می مانند، ممکن است ضخیم تر شوند و به رنگ قرمز تیره در آیند ( لیکن پلان هیپرتروفیک). پاپولهای تجمع یافته ، الگوهای متفاوتی ایجاد می کنند. الگوها معمولا به صورت خوشه هایی هستند که به شکل تصادفی قرار گرفته اند. اما ممکن است بصورت حلقوی ، پاپولر منتشر ( قطره ای ) یا خطی نیز دیده شوند.

لیکن پلان هیپرتروفیک

این الگو که دومین الگوی شایع جلدی است، ممکن است در هر قسمت بدن به وجود آید ، اما به طور نمادین در نواحی پره تیبیال ساق پاها و قوزک ها یافت می شود.

پس از گذشت یک زمانی طولانی ، پاپولها ویژگی های مشخص کننده خود را از دست می دهند و به صورت پلاکهای قهوه ای متمایل به قرمز یا ارغوانی ، ضخیم ، گرد تا کشیده با یک سطح خشن یا زگیلی شکل مجتمع می گردند، خارش ممکن است شدید باشد . ضایعات ماه ها یا سالها ( بطور متوسط حدود 8 سال) تداوم می یابند و ممکن است در اثر خراشیدن دائمی شوند.

لیکن پلان کف دست ها و پاها

لیکن کف دست ها و پاها ، عموما بصورت یک پدیده جداگانه اتفاق می افتد ، اما ممکن است همزمان با بیماری سایر نواحی نیز ظاهر گردد.

این ضایعات با ضایعات کلاسیک لیکن پلان متفاوت هستند ، از این نظر که پاپولهای آن بزرگترند و نیز با اتصال به هم، پلاک های نیمه شفاف با سطحی مومی و گلوبولر می سازند. خارش ممکن است غیر قابل تحمل باشد. احتمال دارد ضایعات زخمی شوند

راه های ارتباطی دکتر امیر سلیمانی متخصص پوست و مو

کانال تلگرام دکتر امیر سلیمانی: doctorsoleymani

اینستاگرام دکتر امیر سلیمانی: dr_amir_soleymani

شماره های تماس: 09012222118 – 02188642413

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم
با تشکر مدیریت سایت دکتر امیر سلیمانی متخصص پوست و مو

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایلید به گفتگو بپیوندید؟
ما دوست داریم شما هم در این بحث شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *