لیکن سیمپلکس مزمن

لیکن سیمپلکس مزمن

لیکن سیمپلکس مزمن

لیکن سیمپلکس مزمن یا نورودرماتیت محدود، یک ضایعه بثوری اگزمایی است که به واسطه خاراندن عادتی یک ناحیه لوکالیزه منفرد ایجاد می شود.

لیکن سیمپلکس مزمن

این بیماری در بالغین شایع تر است، اما ممکن است در بچه ها هم دیده شود . شایع ترین نواحی درگیر، مناطقی هستند  که به راحتی در دسترسند .

در بیماران بواسطه تسکینی که پس از خاراندن شدید ناحیه ملتهب ایجاد می شود، احساس لذت زیادی می کنند . عامل توجیه کننده عود مکرر این ضایعه می تواند از بین رفتن احساس لذت بخش و یا خاراندن مکرر عادتی به صورت ناخود آگاه باشد .

پلاک نمایدن، لوکالیزه باقی می ماند و با گذشت زمان ، تمایل اندکی به بزرگ شدن نشان می دهد . پاپولهای قرمز با هم ادغام می شوند تا یک پلاک قرمز، پوسته دار و ضخیم که خطوط پوستی در آن بارزتر شده است، بوجود می آید ( لیکنیفیکاسیون ).

لیکن سیمپلکس گردنی تقریبا فقط در زنانی که در موقعیت های تنش زا دائم به پشت گردن خود دست می برند ایجاد می شود . این بیماری ممکن است فراتر از پلاک اولیه ای که حاشیه بارزی دارد انتشار یابد.

پوسته های خشک یا مرطوب منتشر، دلمه و اروزیون ها، به بالای گردن تا قسمت پشتی سر گسترش می یابند . پیدایش عفونت ثانویه شایع است .

در بیمارنی که مکررا به پوست سر خود دست می زنند ندولهایی که معمولا کوچکتر از cm 1 هستند و نوعی پراکندگی تصادفی در پوست سر دارند پدیدار می شوند . ممکن است تعداد این ندول ها کم و یا زیاد باشد .

شایعترین مناطق درگیر

  • بخش تحتانی خارجی ساق پا
  • مچ دست و مچ پا
  • پشت و کناره گردن ( لیکن سیمپلکس گردنی )
  • سطح اکستانسور ساعد نزدیک آرنج
  • ندول ها در افرادی که به پوست سر خود دست می زنند .
  • پلک های فوقانی
  • سوراخ گوش
  • چین پشت گوش

درمان

بیمار در ابتدا باید درک کند که تا وقتی خاراندن و مالیدن هر چند جزئی، قطع نشود بثورات از بین نخواهد رفت . بیماران به کرات در هنگام خواب خود را می خارانند . بدین ترتیب ، ممکن است مجبور باشیم ناحیه در گیر را بپوشانیم . درمان ناحیه مقعدی یا چین پشت گوش بر خلاف دیگر اشکال سیمپلکس مزمن نیازی به استروئیدهای موضعی قوی ندارد . به علت محل قرار گیری لیکن سیمپلکس گردنی درمان آن مکشل است .

نواحی مرطوب که دچار عفونت ثانویه شده اند ، به آنتی بیوتیک های خوراکی و لوسیونهای استروئیدی موضعی پاسخ می دهند

راه های ارتباطی دکتر امیر سلیمانی متخصص پوست و مو

کانال تلگرام دکتر امیر سلیمانی: doctorsoleymani

اینستاگرام دکتر امیر سلیمانی: dr_amir_soleymani

شماره های تماس: 09012222118 – 02188642413

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم
با تشکر مدیریت سایت دکتر امیر سلیمانی متخصص پوست و مو

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایلید به گفتگو بپیوندید؟
ما دوست داریم شما هم در این بحث شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *