علل بروز لک های پوستی

علل بروز لک های پوستی

در این بحث ما می خواهیم علل بروز لک های پوستی  را به اختصار توضیح دهیم. لک ها عارضه های ضعیف پوست هستند که برای برخی افراد نا خوشایند است و برای رفع آن به متخصص پوست و مو مراجعه می نمایند، در بسیاری از موارد علت وجود لک های پوستی موروثی بوده و در برخی افراد نیز این مشکل اکتسابی است . سوالاتی شایع در این زمینه مطرح می گردد که به نمونه ای از آن ها اشاره خواهیم داشت .

این لک ها به چه دلیل و به چه شکل بر روی پوست ظاهر می شوند؟

همو گلوبین ، ملانوسیت‌ها و کاروتنوئید از عواملی اصلی رنگ پذیری پوست هستند و بیشترین تاثیر را نیز ملانین بر روی رنگ پوست خواهد داشت. رنگ پوست به ۲ شکل قابل تغییر است  یا میتواند به شکل اکتسابی بوده که با مواجهت با نور خورشید بروز میدهد، و نوع دوم رنگ ذاتی و ژنتیکی میباشد.

%d8%b9%d9%84%d9%84-%d8%a8%d8%b1%d9%88%d8%b2-%d9%84%da%a9-%d9%be%d9%88%d8%b3%d8%aa%db%8c

به چه دلیل رنگ پوست ها متفاوت است؟

در بدن انسان در ناحیه های مختلف به دلیل اینکه تراکم سلول های ملانین و یا ملانوسیت ها تفاوت دارد، تفاوت در رنگ پوست نیز ایجاد خواهد کرد. عوامل دیگری نیز همچون اختلالات ژنتیکی،داروها،عفونت های موضعی،مواد شیمیایی،بدخیمی های پوستی، بارداری و … نیز در متفاوت بودن رنگ پوست نیز دخیل هستند.

شایع ترین علل بروز لک های پوستی

نور آفتاب را میتوان شایع ترین علل بروز لک های پوستی دانست و در این میان شایع ترین لک ، لک های بارداری میباشد که اکثرا در خانم ها به رنگ قهوه ای و شکل قرینه بوده و این لک ها نیز به تدریج نیز ظاهر می شود. لک های بارداری در بعضی از خانمها به دلیل قرص های جلوگیری از بارداری میباشد که گاها بعد از اتمام بارداری و یا قطع این قرص ها از بین می رود. البته شرایط استثنا هم وجود دارد که این لک ها تا سال ها باقی خواهد ماند.

لک های پوستی در دوران کودکی و سالمندی:

در کودکان این لک ها در افرادی که پوست روشن و موهای قرمز یا چشمان آبی دارند از سن ۵ سالگی نیز بیشتر دیده می شود. این لک ها از نظر سلامتی خطری ندارند و فقط از نظر زیبایی کمی آزاردهنده خواهند بود.

لک ها در سالمندی به دلیل تماس با نور آفتاب به مدت طولانی و افزایش سن نیز به وجود می آیند. این لک ها قهوه ای رنگ بوده و در صورت و پشت دست ها نیز ظاهر میشوند که به مرور زمان پررنگ تر و بیشتر خواهند شد.

تاثیر تغذیه در بروز لک های پوستی:

کمبود ویتامین B12 علل بروز برخی لک ها هستند. در این میان این لک ها در افرادی با پوست تیره نیز شایع تر است.

کمبود ویتامین A ، اسید فولیک و کم خونی هم می تواند باعث بروز این لک شود.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم – با تشکر مدیریت سایت دکتر سلیمانی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایلید به گفتگو بپیوندید؟
ما دوست داریم شما هم در این بحث شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *