عفونت پوستی انگلی

عفونت پوستی انگلی

می توان گفت تقریبا ۹۰ درصد از مردم با مشکلات انگلی مواجه هستند. این موجودات کوچک می توانند مردم را به بیماری های مزمن و خطرناک مبتلا سازند. سالک یا لیشمانیوز یک نوع عفونت پوستی انگلی است که توسط یک نوع پشه (پشه خاکی ) منتقل می شود و باعث ایجاد آسیب و عفونت پوستی می شود.

پشه خاکی یا همان فلوبوتوموس یک نوع پشه خونخوار است که در شب خون انسان را مکیده و در روز در جاهای مرطوب به سر می برد. همچنین این پشه معمولا ۱۰ روز پس از مکیدن خون می تواند باعث ایجاد عفونت پوستی شود.

شایان ذکر است که پشه خاکی تنها عامل ایجاد کننده عفونت پوستی نمی باشد، بلکه برخی از حشرات مثل سالک و گال نیز می توانند عفونت پوستی ایجاد کنند.

علائم عفونت پوستی انگلی

علائم پس از چند روز تا چند ماه پس از آلودگی پیدا می شوند. که شایع ترین علائم ابتلا به این بیماری عبارتند از:

  • قرمزی پوست
  • تورم پوست (ممکن است حالتی شبیه جوش مانند ایجاد شود)
  • زخم ناحیه درگیر شده
  • خارش شدید پوست
  • ترشح چرکی از ناحیه قرمز و درگیر شده

برخی اقدامات جهت پیشگیری و درمان

همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. از آنجایی که خارش شایع ترین علامت این بیماری می باشد و در شب تشدید می یابد، توصیه می شود به هیچ وجه سطح پوست خود را نخارانید. زیرا خارش سطح پوست می تواند باعث ایجاد زخم شود. همچنین توصیه می شود در صورتی که علائم زیر در بیمار مشاهده گردید فورا به پزشک متخصص جهت درمان مراجعه کند. تاکید می شود که بیمار باید درمان را تا مرحله آخر ادامه دهد چرا که اگر درمان ناقص باشد، باعث مقاوم شدن انگل شده و در نتیجه عوارض آن بصورت شدیدتر مجددا بروز پیدا خواهد کرد. لذا توصیه می شود که بیمار با پزشک همکاری نماید و درمان را کامل کند. دقت کنید که انگل پوستی یک بیماری مسری است لذا جهت جلوگیری از انتقال به دیگران توصیه می شود که همیشه سطح زخم خود را بپوشانید. همچنین می توانید از پمادهای دور کننده حشرات در اطراف زخم، پشه بند و توری درب و پنجره جهت جلوگیری از ورد حشرات استفاده نمایید.

راه های ارتباطی دکتر امیر سلیمانی متخصص پوست و مو

کانال تلگرام دکتر امیر سلیمانی: doctorsoleymani

اینستاگرام دکتر امیر سلیمانی: dr_amir_soleymani

شماره های تماس: ۰۹۰۱۲۲۲۲۱۱۸ – ۰۲۱۸۸۶۴۲۴۱۳

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم
با تشکر مدیریت سایت دکتر امیر سلیمانی متخصص پوست و مو 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایلید به گفتگو بپیوندید؟
ما دوست داریم شما هم در این بحث شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *