عفونت های پوستی

عفونت های پوستی

عفونت های پوستی

عامل اصلی عفونت های پوستی، دو گروه از کوکسی های گرم مثبت شامل استافیلوکوک طلایی و استرپتوکوکهای بتا- همولیتیک گروه A محسوب می شوند .

عفونت های پوستی

عفونت های پوستی

اکتیما

مشخصه اکتیما، مناطقی زخمی است که با دلمه های چسبیده پوشیده شده اند . فقر بهداشت ، در این زمینه یک عامل مستعد کننده است . بسیاری از تظاهرات اکتیما مشابه زرد زخم می باشد . این ضایعات به شکل وزیکول و بول شروع می شوند ، سپس پاره شده ، یک دلمه چسبیده را شکل می دهند که زخم را می پوشاند و مشابه دلمه زرد زخم است که بروی اروزیون تشکیل می شود . ضایعات ممکن است در اندازه ثابتی باقی بمانند یا بدون درمان بهبود یابند و یا اینکه به آرامی گسترش پیدا کرده ، زخم هایی بی درد با دلمه های بسیار زخیم و شبیه به صدف حلزون را ایجاد کنند . شایع ترین محل ایجاد این نوع از ضایعات اندام تحتانی است که در این صورت معمولا تعداد ضایعات کمتر از 10 عدد است . شکل منتشری از ضایعات در ناحیه کفل و پای بچه هایی که ضایعات خود را می خراشند ایجاد می شود . بجز دلمه های ضخیم و زخم های زمینه ای، تابلوی بالینی تقریبا مشابه زرد زخم استرپتوکوکی منتشر است . ضایعات، بدون اسکار التیام می یابند . اکتیما توسط استرپتوکوکهای بتا- همولیتیک گروه A  آغاز می شود، اما به سرعت توسط استافیلوکوکها آلوده می گردد. این بیماری باید تحت یک دوره درمانی 10 روزه با آنتی بیوتیک های خوراکی مانند دی کلوگزاسیلین و یا یک سفالوسپورین مانند سافلکسین قرار گیرد . برای درمان این عفونت پوستی حتما باید به یک متخصص پوست مراجعه نمایید دکتر امیر سلیمانی متخصص پوست و مو در این زمینه می توانند راهنمایی های لازم را در اختیار شما عزیزان قرار دهند .

زرد زخم

زرد زخم یک بیماری شایع و مسری است که به صورت عفونت سطحی پوست بوده، به وسیله استرپتوکوکها، استافیلوکوکها یا ترکیبی از هر دوباکتری ایجاد می شود. این بیماری دوتظاهر بالینی مختلف به نام های زرد زخم تاولی و زرد زخم  غیر تاولی دارد که هر دو دارای سقفی بسیار نازک و شکننده هستند.

سلولیت و باد سرخ

سلولیت و باد سرخ عفونت های پوستی هستند که ویژگی آن ها اریتم، ادم و درد می باشد . سلولیت، عفونت درم و بافت زیر جلدی است که معمولا توسط استرپتوکوکهای گروه A و استافیلوکوک طلایی در بالغین و هموفیلوس آنفلوانزا نوع B در بچه های کوچکتر از 3 سال ایجاد می شود . سلولیت گاهی توسط ارگانیسم ها از جمله استرپتوکوک های غیر از گروه A ( بیشتر در بیماران مبتلا به اختلالات زمینه ای درناژلنفاتیک یا وریدی دیده می شود . )سلولیت بطور نمادین در مجاورت زخم های جراحی یا یک زخم جلدی و یا گاه همانند باد سرخ ، در مناطقی از پوست که به وضوح طبیعی هستند، ایجاد می شود .

فولیکولیت

فولیکولیت، التهاب فولیکول موست که به علت عفونت، تحریک شیمیایی یا آسیب فیزیکی ایجاد می شود . التهاب ممکن است سطحی یا در عمق فولیکول مو باشد .

راه های ارتباطی دکتر امیر سلیمانی متخصص پوست و مو

کانال تلگرام دکتر امیر سلیمانی: doctorsoleymani

اینستاگرام دکتر امیر سلیمانی: dr_amir_soleymani

شماره های تماس: 09012222118 – 02188642413

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم
با تشکر مدیریت سایت دکتر امیر سلیمانی متخصص پوست و مو

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایلید به گفتگو بپیوندید؟
ما دوست داریم شما هم در این بحث شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *