زرد زخم

عفونتهای پوستی (زرد زخم)

عفونتهای پوستی

دو گروه از کوکسی های گرم مثبت شامل استافیلوکوک طلایی و استرپتوکوکهای بتا- همولیتیک گروه A، عامل اکثر عفونت های پوست و بافت نرم محسوب می شوند. استرپتوکوکها، مهاجمین ثانویه در ضایعات پوستی تروماتیک هستند و زرد زخم، باد سرخ، سلولیت و لنفانژیت ایجاد می کنند.

استافیلوکوک طلایی نیز به پوست تهاجم می کند و باعث ایجاد زرد زخم، فولیکولیت، سلولیت و کورک می گردد. اضافه شدن توکسین های استافیلوکوک طلایی موجب ایجاد ضایعات زرد زخم تاولی و سندروم پوست کنده شده استافیلوکوکی می گردد.

زرد زخم

زرد زخم

زرد زخم یک بیماری شایع و مسری است که به صورت عفونت سطحی پوست بوده، به وسیله استرپتوکوکها، استافیلوکوکها یا ترکیبی از هر دوباکتری ایجاد می شود. این بیماری دوتظاهر بالینی مختلف به نام های زرد زخم تاولی و زرد زخم  غیر تاولی دارد که هر دو دارای سقفی بسیار نازک و شکننده هستند.

این سقف، تنها از طبقه شاخی تشکیل شده است. زرد زخم تاولی، عمدتا یک بیماری استافیلوکوکی است. قبلا تصور می شد که زرد زخم غیر تاولی عمدتا یک بیماری استرپتوکوکی باشد، اما از اکثر ضایعات تاولی و غیر تاولی زرد زخم، استافیلوکوکها جدا شده اند. کودکانی که در معرض تماس فیزیکی نزدیک با یکدیگر هستند ، نسبت به بالغین به میزان بیشتری دچار عفونت می شوند. نشانه های خارش و درد ، خفیف و نشانه های سیستمیک، ناشایعند. زرد زخم ممکن است از طریق یک جراحت پوستی خفیف مانند گزش حشره ایجاد شود، اما بیش از همه ، در مناطقی که قبل سالم بوده اند ایجاد می گردد.

زرد زخم تاولی

زرد زخم تاولی در شیر خواران و کودکان شایع تر است، اما ممکن است در بالغین نیز رخ دهد. این ضایعه بطور نمادین در صورت ایجاد می شود ولی ممکن است هر سطحی از بدن را درگیر کند. گاهی تنها چند ضایعه لوکالیزه در یک سطح وجود دارند و گاهی تعداد و سطح پراکندگی آن ها آنقدر زیاد است که به POISON IVY شباهت می یابد.

یک یا چند وزیکول به سرعت بزرگ می شوند و یک بول تشکیل می دهند که محتویات شفاف آن کدر می گردد.

زرد زخم غیر تاولی

منشاء زرد زخم غیر تاولی از یک وزیکول یا پوستول کوچک است که پاره می شود و یک قاعده قرمز و مرطوب برجای می گذارد. با گسترش شعاعی ضایعه، یک دلمه که محکم چسبیده و به رنگ زرد عسلی تا سفید – قهوه ای است تجمع می یابد

درمان زرد زخم

زرد زخم ممکن است خود بخود بهبود یابد و یا مزمن و گسترده شود . مطالعات نشان می دهند که در بیماران مبتلا به زرد زخم،پماد موپیروسین 2 درصد به اندازه اریترومایسین خوراکی بی خطر و موثر است . درمان موضعی ، ضایعاتی را که در مناطق دیگر شکل می گیرد ، بهبود نمی بخشد. کودکان دچار عفونت باید در طول درمان برای مدت کوتاهی از دیگران جدا شوند.

راه های ارتباطی دکتر امیر سلیمانی متخصص پوست و مو

کانال تلگرام دکتر امیر سلیمانی: doctorsoleymani

اینستاگرام دکتر امیر سلیمانی: dr_amir_soleymani

شماره های تماس: 09012222118 – 02188642413

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم
با تشکر مدیریت سایت دکتر امیر سلیمانی متخصص پوست و مو

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایلید به گفتگو بپیوندید؟
ما دوست داریم شما هم در این بحث شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *