سل پوستی

سل پوستی

سل پوستی

عامل بروز این بیماری پوستی مایکوباکتریوم توبرکلوزیس ((Mycobacterium tuberculosis می باشد نام دیگر این باکتری باسیل کخ است.

سل پوستی

انواع سل پوستی

سل پوستی وارتی

ضایعات این نوع سل پوستی به صورت یک برجستگی زگیل مانند بروز پیدا می کنند و به مرور زمان و به آهستگی برجسته تر و بزرگتر می شوند و به صورت یک پلاک قرمز تا قهوه ای رنگ در می آیند که مرکز آن حالت موج داری دارد . این پلاک ها بسیار زمخت و سفت است .

شانکر سل

این نوع از سل پوستی پس از تلقیح میکروب سل به پوست فرد ایجاد می شود که علائم و ضایعات آن 2 تا 4 هفته بعد نمایان می شوند . ضایعات پوستی شانکر سل بروی پوست به صورت دانه یا برجستگی قرمز رنگ مشاهده می شود که بدون درد هستند و حالت سفتی دارند . این ضایعات با گذشت زمان بزرگ می شوند و تبدیل به زخم شده که برای بیمار بسیار آزار دهنده می باشد . در نهایت ضایعات پوستی شانکر سل بصورت یک زخم با حاشیه می باشد . با گذشت زمان ضایعات شانکر سل خود به خود بهبود پیدا می کنند اما اسکار آن ها بروی پوست باقی می ماند .

اسکروفولودرما

یکی دیگر از انواع سل پوستی اسکروفولودرما می باشد که بصورت توده ها و ندول های زیر پوستی نماینان می شوند . این ندول ها حالت مواجی دارند که با گذشت زمان تبدیل به نکروز می شوند و ترشحاتی از آن خارج می شود .

بعد از بهبودی، اسکار باقی مانده از زخم ها می تواند شبیه گوشت اضافه باشد و یا اینکه حالت فرورفته ای ایجاد نماید. تمامی این موارد را می توان با روش های جوانسازی پوست از بین برد و ظاهر زیبایی را در پوست ایجاد کرد .

کانون اصلی در این نوع سل پوستی میتواند غدد لنفاوی و یا استخوان زیر ضایعه، مفصل و یا اپیدیدیم باشد.

 لوپوس ولگاریس

لوپوس ولگاریس معمولا دنبال انواع سل های پوستی دیگر ایجاد میشود . علائم لوپوس ولگاریس بیشتر در بینی ، گونه ها ، سر و گردن مشاده می شود که به صورت یک پلاک قرمز یا قهوه ای رنگ می باشد که دانه هایی بروی آن ها وجود دارد .

راه های ارتباطی دکتر امیر سلیمانی متخصص پوست و مو

کانال تلگرام دکتر امیر سلیمانی: doctorsoleymani

اینستاگرام دکتر امیر سلیمانی: dr_amir_soleymani

شماره های تماس: 09012222118 – 02188642413

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم
با تشکر مدیریت سایت دکتر امیر سلیمانی متخصص پوست و مو

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایلید به گفتگو بپیوندید؟
ما دوست داریم شما هم در این بحث شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *