درمان زگیل

زگیل ها

زگیل ها

زگیل ها سرطان های خوش خیم اپیدرم هستند. ویروس های مختلف، انواع متفاوتی از زگیل ها را ایجاد می کنند. حداقل 60 نوع مجزای ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) بر اساس ترکیب DNA شان مورد شناسایی قرار گرفته اند.

معمولا زگیل ها در کودکان و بالغین جوان به وجود می آیند، اما ممکن است  در هر سنی ظاهر شوند. دوره ی آن ها بسیار متغیر است. اغلب زگیل ها در عرض چند هفته یا چند ماه خود به خود بهبود می یابند، اما گروهی دیگری از آن ها ممکن است سالها و یا در تمام عمر باقی بمانند. زگیل ها به سادگی به وسیله تماس منتقل می شوند و غیر معمول نیست که زگیل هایی در پا، بروی انگشتان مجاور هم دیده شوند. زگیل ها معمولا در محل های تروما، بروی دستان، در نواحی اطراف ناخن در نتیجه ی جویدن ناخن و در روی سطوح پلانتار دیده می شوند.

درمان زگیل

درمان زگیل

بیماران دچار اگزمای آتوپیک، برخلاف تصورات پیشین احتمالا در معرض خطر بیشتری از نظر ابتلا به زگیل های ویروسی نیستند.

بعضی از انواع زگیل ها به سرعت به درمان مرسوم پاسخ می دهند، در حالی که برخی دیگر مقاوم می باشند. باید افراد مبتلا به این ضایعه توجه نمایند که زگیل ها اغلب به چنیدن دوره درمان برای معالجه نیاز دارند. از آنجا که زگیل ها محدود به اپیدرم هستند، می توان با برجای گذاشتن اسکار اندک یا حتی بدون ایجاد اسکار برداشت.

زگیل های نخی شکل( filiform) و انگشت مانند( digitate )

این توده ها حاوی تعداد کم یازیادی برجستگی شبیه انگشت و به رنگ پوست می باشند، که از یک قاعده ی باریک یا پهن بیرون می آیند. چنین ضایعاتی اغلب در اطراف دهان، ریش، چشم ها و پره های بینی دیده می شوند.

درمان : درمان این نوع از زگیل ها آسان تر از تمام انواع دیگر است. در مورد آن هایی که قاعده بسیار باریکی دارند نیازی به بیهوشی نیست.

با جمع کردن پوست از دو طرف زگیل به وسیله انگشت شصت و اشاره یک قاعده محکم ایجاد می گردد، سپس کورت با قدرت بروی قاعده کشیده می شود و زگیل را با یک حرکت برمی دارد .

زگیل های مسطح

زگیل های مسطح، پاپلوهای صورتی، قهوه ای کم رنگ یا زرد کم رنگ و مختصری برآمده با قله مسطح هستند که از نظر اندازه 0.1 تا 0.3 سانتی متر متغیرند. ممکن است تنها تعداد کمی از آن ها وجود داشته باشند، اما عموما متعددند. نقاط تیپیک درگیری، شامل پیشانی، اطراف دهان، پشت دست ها و نواحی اصلاح شده از قبیل ریش در مردان و ساق پا در زنان می باشد.

درمان: زگیل های مسطح یک مشکل درمانی خاص محسوب می شوند . مدت بقای آن ها ممکن است طولانی باشد. همچنین ممکن است بسیار مقاوم به درمان باشند . علاوه بر این ، این زگیل ها از نظر نقطه زیبایی عموما در نواحی مهم قرار دارند، که در نواحی باید از روش های تهاجمی و اسکار دهنده اجتناب نمود. درمان را می توان با کرم ترتینوئین که در هنگام خواب بروی کل منطقه درگیر مالیده می شود آغاز نمود. ممکن است بیمار هفته ها یا ماه ها نیاز به درمان داشته باشد.

راه های ارتباطی دکتر امیر سلیمانی متخصص پوست و مو

کانال تلگرام دکتر امیر سلیمانی: doctorsoleymani

اینستاگرام دکتر امیر سلیمانی: dr_amir_soleymani

شماره های تماس: 09012222118 – 02188642413

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم
با تشکر مدیریت سایت دکتر امیر سلیمانی متخصص پوست و مو

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایلید به گفتگو بپیوندید؟
ما دوست داریم شما هم در این بحث شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *