ویتیلیگو

درمان ویتیلیگو

درمان ویتیلیگو

واژه ویتیلیگو از کامه یونانی ویتلیوس به معنی چرم گاو، مشتق شده است. مناطق سفید رنگ ویتیلیگو شبیه لکه های سفید موجود در پوست گاو می باشد . ویتیلیگو نوعی فقدان اکتسابی پیگمانتاسیون است، که وجه مشخصه بافت شناختی آن ، فقدان ملانوسیت های اپیدرمی است. این حالت ممکن است یه بیماری خود ایمن باشد ، که در آن آنتی بادی هایی علیه ملانوسیت ها ( آنتی بادی های ویتیلیگویی) در بدن فرد وجود دارد . حداقل 30 درصد از بیماران، سابقه خانوادگی مثبت دارند . هر دو جنس به یک میزان گرفتار می شوند. در حدود یک درصد از افراد جامعه درگیر این بیماری هستند که ظهور آن در 50 درصد بیماران قبل از 20 سالگی است. ممکن است فقدان رنگدانه به صورت لوکالیزه یا ژنرالیزه باشد .بسیاری بیماران، از این وضعیت ناراحت هستند.

ویتیلیگو

ویتیلیگو

تظاهرات بالینی

ویتیلیگو بر دو نوع A و B است. در نوع A  که شایعتر است ، الگوی کمابیش قرینه ای از ماکول های سفید رنگ با حاشیه ای مشخص دیده می شود . ممکن است در حواشی آن هاله ای قرمز رنگ ( ویتیلیگوی التهابی ) یا حاشیه ای از هیپرپیگمانتاسیون وجود داشته باشد . فقدان رنگدانه ممکن است در افرادی که پوستی روشن دارند، چشم گیر نباشد ولی باعث بدشکل شدن سیاه پوستان می شود . بیماری در ابتدا محدود است و بعد تدریجا، در عرض چند سال پیشرفت می کند . معمول ترین نقاط درگیر عبارتند از پشت دستها، صورت ، چین های بدن مشتمل بر زیر بغل و اندام تناسلی.

به طور معمول این نواحی سفید رنگ، پیرامون منافذ بدن از قبیل چشم ها، سوراخ های بینی ، دهان ، نوک پستان ها ، ناف و مقعد دیده می شوند.

ویتیلیگو ، در مناطق تحت تروما – از قبیل اطراف آرنج و در پوستی که قبلا دچار آفتاب سوختگی شده است بوجود می آید.

ویتیلیگوی طفولیت

ویتیلیگوی طفولیت، از انواع مشخص ویتیلیگو است . در این بیماران بروز ویتیلیگوی قطعه ای ( ویتیلیگو نوع B)، بیماری های خود ایمنی و یا اندوکرین ، پیدایش سپیدی زود رس موها در اقوام نزدیک و بستگان دور آن ها و آنتی بادی های اختصاصی علیه اعضا بدن بیشتر دیده می شود .

درمان

پوست دپیگمانته فاقد ملانوسیت های اپیدرمی است . پیگمانتاسیون مجدد به وسیله فعال شدن و مهاجرت ملانوسیت ها از مخازن ملانوسیتی مستقر در فولیکول های مو میسر می شود . لذا پاسخ درمانی در مورد پوست قسمت هایی که فاقد مو بوده یا موی کمی دارند ( دست ها و پا ها ) رضایت بخش نمی باشد . رنگدانه دار شدن مجدد لکه های ویتیلیگویی از فولیکول شروع می شود و به سمت بیرون انتشار می یابد .

راه های ارتباطی دکتر امیر سلیمانی متخصص پوست و مو

کانال تلگرام دکتر امیر سلیمانی: doctorsoleymani

اینستاگرام دکتر امیر سلیمانی: dr_amir_soleymani

شماره های تماس: 09012222118 – 02188642413

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم
با تشکر مدیریت سایت دکتر امیر سلیمانی متخصص پوست و مو

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایلید به گفتگو بپیوندید؟
ما دوست داریم شما هم در این بحث شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *