درماتیت تماسی

درماتیت تماسی

درماتیت تماسی

درماتیت تماسی به دو دسته درماتیت تماسی تحریکی و درماتیت تماسی آلرژیک تقسیم بندی می شود در ادامه مطلب به بیان توضیحاتی در رابطه با این دو نوع درماتیت می پردازیم تا با علائم آن آشنا شوید:

درماتیت تماسی

درماتیت تماسی

درماتیت تماسی تحریکی

شایع ترین نوع درماتیت ، درماتیت تماسی تحریکی است، این نوع از درماتیت نیم بیشتری از درماتیت ها را شامل می شود درماتیت تماسی از تماس مکرر پوست با مواد شوینده مانند صابون، استفاده از لوازم آرایشی نامرغوب یا محصولاتی مانند دئودورانت ها ایجاد می شود . استفاده از این مواد موجب تحریک پوست و در نتیجه التهاب پوست می شود . مشاهده قرمزی ، نقاط خشک و خارش دار از نشانه های بارز درماتیت تماسی تحریکی است که معمولا این علائم بروی دست ها و صورت بیشتر مشاهده می شود .

از دیگر موادی که ممکن است بدلیل تماس با آن دچار درماتیت تماسی تحریکی شد، اسید های قوی و سفید کننده ها می باشد . در موارد شدید علائمی مانند خشکی و پوسته پوسته شدن پوست همراه با ضخیم شدن پوست ، تاول های شدید و زخم های باز مشاهده می شود . بروز این نوع درماتیت در افرادی که بیشتر با آب در تماسند، بیشتر می باشد .

درماتیت تماسی آلرژیک

اگزما واکنش آلرژیک، حساسیتی در پوست است که باعث خارش، خشکی، پوسته ریزی و نقاط قرمز رنگ در پوست و سطوح مفصلی اندام ها می شود. درماتیت تماسی آلرژیک نوعی درماتیت است که از واکنش نسبت به مواد الرژن ایجاد می شود و در نتیجه موجب التهاب پوست می شود . تمامی موادی که به نوعی باعث بروز حساسیت می شود به عنوان مثال افت کش ها، انواع مختلف داروهای، مواد شیمیایی تجاری ، لوازم آریشی، مواد شوینده و مواد پلاستیکی می توانند باعث بروز درماتیت تماسی آلرژیک شود . در برخی از افراد با استفاده از جواهرات بدلیل نیکل موجود در آن درماتیت تماس آالرژیک بروز می نماید .

علائم احتمالی

خشکی، قرمزی و پوسته ریزی در پوست بدن همراه با خارش شدید. بثورات (ضایعات) پوستی اغلب به صورت دانه های کوچک در زیر سطح پوست دیده می شوند؛ در کودکان در صورت خارش شدید ممکن است خواب کودک دچار اختلال شود.

در صورتی که علائم این بیماری پوستی برای شما بسیار آزار دهنده بود حتما به یک متخصص پوست و مو مراجعه نمایید تا درمان های لازم برای شما صورت گیرد .

راه های ارتباطی دکتر امیر سلیمانی متخصص پوست و مو

کانال تلگرام دکتر امیر سلیمانی: doctorsoleymani

اینستاگرام دکتر امیر سلیمانی: dr_amir_soleymani

شماره های تماس: ۰۹۰۱۲۲۲۲۱۱۸ – ۰۲۱۸۸۶۴۲۴۱۳

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم
با تشکر مدیریت سایت دکتر امیر سلیمانی متخصص پوست و مو

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایلید به گفتگو بپیوندید؟
ما دوست داریم شما هم در این بحث شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *