خارش در دوران بارداری

خارش در دوران بارداری

خارش در دوران بارداری

بثورات چند شکلی حاملگی یا puppp با میزان بروز نزدیک به ۱ در ۱۶۰ حاملگی، شایعترین درماتوز بارداری می باشد . این بثورات، غالبا در اولین ابستنی مشاهده می شوند و در اواخر سه ماه سوم حاملگی یا گاه در مراحل ابتدایی بعد از زایمان بوجود می آیند . پیدایش بثورات مذکور، به طور ناگهانی اتفاق می افتد .

خارش در دوران بارداری

خارش در دوران بارداری

ظهور این بثورات در ۹۰ درصد بیماران از پوست شکم آغاز می شود و ممکن است با انتشار قرنیه آن ها کفل، قسمت پروگزیمال بازو و پشت دست ها در عرض چند روز گرفتار شوند .

ضایعات ابتدایی می تواند محدود به خطوط حاملگی باشند . صورت درگیر نمی شود. در این بیماران خارش متوسط تا شدیدی وجود دارد ولی خراشیدگی های پوستی ( ناشی از خاراندن) ندرتا مشاهده می شود . ضایعات در ابتدا بصورت پاپول های قرمز رنگی هستند که اغلب توسط هاله کمرنگ و باریکی احاطه شده اند . رفته رفته تعداد آن ها زیاد شده، ممکن است به یکدیگر متصل شوند و پلاک های ادماتوی کهیری یا ضایعات هدف شبیه اریتم مولی فرم بوجود می آورند . که در این صورت شبیه ضایعات هرپس حاملگی می شوند

در سایر بیماران ، مناطق مبتلا دچار اریتم گسترده ای می گردند و پاپول ها مجزا از هم می مانند .

ضایعات پاپولی وزیکولی نیز دیده شده است این ضایعات به طور متوسط ۶ هفته دوام دارند ، ولی مرحله شدت بثورات از ۱ هفته تجاوز نمی کند .

این بثورات برخلاف کهیر، ثابت می مانند و بر شدتشان افزوده می شود و در اکثر موارد قبل از زایمان یا در عرض یک هفته بعد از آن از بین می روند .

درمان خارش بارداری

عود این ضایعات در حاملگی ها بعدی نامعلوم است و هیچ عارضه ای مادر و کودک را تهدید نمی کند و پس از زایمان، طفل مبتلا به این بثورات نخواهد شد. در صورتی که خارش های شدید داشتید حتما به یک متخصص پوست مراجعه نمایید ، دکتر امیر سلیمانی در این زمینه می تواند راهنمایی های لازم را در اختیار شما عزیزان قرار دهد .
بر اساس تحقیقات انجام شده در بیماران مبتلا به puppp، افزایش قابل توجهی در رشد وزنی مادر و جنین وجود دارد و میزان دوقلویی زایی بالاست .

درمان شامل اقدامات حمایتی است . می توان به مادران حامله اطمینان خاطر داد که خارش آن ها قبل و یا پس از وضع حمل سریعا پایان می یابد .

راه های ارتباطی دکتر امیر سلیمانی متخصص پوست و مو

کانال تلگرام دکتر امیر سلیمانی: doctorsoleymani

اینستاگرام دکتر امیر سلیمانی: dr_amir_soleymani

شماره های تماس: ۰۹۰۱۲۲۲۲۱۱۸ – ۰۲۱۸۸۶۴۲۴۱۳

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم
با تشکر مدیریت سایت دکتر امیر سلیمانی متخصص پوست و مو

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایلید به گفتگو بپیوندید؟
ما دوست داریم شما هم در این بحث شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *