تریکوتیلومانیا

تریکوتیلومانیا

تریکوتیلومانیا

تریکوتیلومانیا عمل برداشتن مو با دست به وسیله دستکاری است . این بیماری در حین عادت یا تیک که آگاهانه یا ناآگاهانه می باشد ،بیشتر در کودکان کم سن ، افراد در سنین بلوغ و زنان انجام می شود. نسبت زن به مرد2.5:1 می باشد. مو دور انگشتان پیچانده می شود و کشیده شده یا مالش داده می شود تا بیرون بیاید یا بشکند. محل مورد علاقه منطقه فرونتوتمپورال اسکالپ می باشد که به راحتی قابل دسترس است، اما هر ناحیه ای از اسکالپ یا ابرو و مژگان ممکن است مورد حمله قرار گیرند.

ناحیه مبتلا حدود نامنظم و زاویه دار دارد و تراکم مو عموما کم می شود.موهای شکسته و کوتاه متعددی با طول های نابرابر به طور بدون ترتیب و به طور اتفاقی در محل درگیر انتشار یافته اند. مویی که بیشتر از 0.5 تا 1 سانتی متر رشد می کند را می توان با انگشتان کوچک گرفت و بیرون کشید.

تریکوتیلومانیا

شکایات ممکن است در ابتدا در طی دوره های غیر فعال در کلاس درس، در حین مشاهده تلویزیون، یا در بستر هنگامی که هنوز به خواب نرفته است بروز کنند. والدین به ندرت این رفتار را می بینند. در  تریکوتیلومانیایی که در سنین بلوغ یا بزرگسالی شروع می شود ، میزان بروز همراه بودن با بیماری روانی واضح و شدید بیشتر است. بعضی از روان پزشکان آن را به صورت یک اختلال وسواسی-جبری در بالغین طبقه بندی می کنند. زیاد بودن شیوع در بالغین مبتلا به اضطراب و اختلالات خلقی ثابت شده است.

تشخیص  و درمان تریکوتیلومانیا

ابتدا باید از بیمار پرسید که آیا وی موهایش را دستکاری می کند یا خیر.بسیاری از بیماران از نظر روانشناسی وضعیت پایدار و ثابتی دارند و تنها نیازمند این هستند که مشکل آنها توسط یک پزشک فهمیده ، یا والدین موردبحث قرار گیرد.بسیاری از این موارد به طور خود به خود بهبود می یابند . متخصص پوست توصیه می کند توجه کودک را در زمان کشیدن مو منحرف کنید و این مشکل را قبول کرده و پشتیبان باشند و نقش قضاوت کننده و تنبیه کننده نداشته باشند.بیماران با درگیری وسیع یا آنهایی که در این عادات باقی می مانند باید از نظر روانپزشکی ارزیابی شوند.

با تشکر مدیریت سایت دکتر امیر سلیمانی متخصص پوست و مو

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایلید به گفتگو بپیوندید؟
ما دوست داریم شما هم در این بحث شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *