ویتیلیگو

ویتیلیگو

 ویتیلیگو

در این بیماری لکه های سفید به دلیل از دست رفتن رنگ دانه های پوست ایجاد می شود ملانوسیتها (که وظیفه تولید رنگدانه های پوست را دارند) و غشاهای مخاطی و شبكیه تخریب می شوند و باعث می شود لک های سفید رنگ بر روی پوست دیده شود به این بیماری پیسی و یا برص نیز گفته می شود .این بیماری اختلال پیگمانتاسیون به صورت اکتسابی است .شیوع آن از حدود 1% در برخی جوامع تا حدود 8%متغیر است.سن ابتلا در اغلب افراد،بین 20-30 سالگی می باشد . در 25% موارد،کودکان کمتر از 10 سال گرفتارند.

ویتیلیگو

دلایل ابتلا به ویتیلیگو

در 30%موارد سابقه فامیلی وجود دارد و فاکتور ژنتیکی در ایجاد بیماری دخیل است. .طبق مشاهدات انجام شده دیده شده است که  ویتیلیگو در افراد مبتلا به بیماری های اتوایمیون شایع تر است . در این بیماری سیستم ایمنی شخص علیه ارگان ها یا بافت های بدن خودش واكنش نشا ن می دهد.

امکان دارد سلول های عصبی كه به شکل غيرطبيعي فعال شده اند ، با توليد مواد سمی به سلول های رنگدانه ساز آسيب برسانند و همچنین امکان وجود یک نقص ارثی سلول های رنگ دانه ساز را حساس می کند و در نهایت آنها را از بین می برد.

علائم ویتیلیگو

این بیماری ممکن است در هر سنی به وجود بیاید  و شروع آن  از همان دوران  شیرخوارگی آغاز می شود، اما تا اوایل دهه دوم عمر فرصت ظهور و بروز دارد. ویتیلیگو شروع ناگهانی دارد  و لکه ها ممکن است در دست،پا ،صورت و همچنین تنه به وجود بیاید  و سیر این بیماری بین ماه ها و یا سال ها ادامه داشته باشد.پیشرفت بیماری تابع قوانین مشخصی نیست و ممکن است خود به خودی بهبود پیدا کند و یا اینکه شدید تر شود.قطر لکه ها از 3-2 ميلي متر تا چند سانتی متر متفاوت است و باعث آزار و خارش نمي شوند.ویتیلیگو باعث خاكستری شدن زود هنگام مو می شود.

درمان ویتیلیگو

مرحله اول  درمان استروییدهای موضعی و داروهای موضعی جدیدتر مثل تاکرولیموس و پیمکرولیموس هستند. در موارد مقاومتر از فتوتراپی یا نوردرمانی با اشعه ماورابنفش A یا B و نیز پیوند پوست با میکروپانچ استفاده می شود.

با تشکر مدیریت سایت دکتر امیر سلیمانی متخصص پوست و مو

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × پنج =