سندرم کهیر تماسی

سندرم کهیر تماسی

وجه مشخصه کهیر تماسی ، ویل و برافروختگی است که در عرض ۳۰ تا ۶۰ دقیقه پس از تماس جلدی با مواد خاص پدید می آید . تماس مستقیم پوست با این عوامل ممکن است به واکنش ویل و برافروختگی محدود به محل تماس ، کهیر ژنرالیزه، کهیر و آسم ، یا کهیر همراه با یک واکنش آنافیلاکتوئید منتهی می گردد . سابقه درماتیت راجعه و حملات ژنرالیزه کهیری – ولی نه کهیر موضعی – در شرح حال اکثر بیماران وجود دارد . مابقی بیماران از احساس لوکالیزه خارش، سوزش و گزگز پوستی شکایت می کنند . علاوه بر این ، تعدادی از بیماران نیز رینیت ، ادم حنجره و ناراحتی شکمی را تجربه می کنند .

عوامل زمینه ساز

کهیر متعاقب جذب پوستی مواد و از طریق مکانیسم های ایمونولوژیک و غیر ایمونولوژیک بوجود می آید . بعضی از گیاهان ( گزنه ) ، حیوانات ( هزارپا، توتیای دریایی ) و داروها ( دی متیل سولفوکسید ) باعث تولید مواد غیر ایمونولوژیکی می شوند که هیستامین را از ذخایر خود آزاد می سازند . ممکن است بدنبال استعمال پماد باسیتراسین، آنافیلاکسی ایجاد شود . چوب، گیاهان، غذاها ، مواد آرایشی ، مو و کرک حیوانات مکانیسمی نامعلوم منجر به پیدایش کهیر تماسی می شوند . واکنش هایی فوریی که بعد از تماس پوست اگزمایی با انواع خاصی از غذاها ( ماهی، سیر، پیاز ، پیازچه ، خیار ، جعفری و گوجه فرنگی )، حیوانات ( کرک و پشم گاو ) یا مواد گیاهی ایجاد می شود به درماتیت تماسی پروتئینی موسوم است . آشپزهایی که هنگام طبخ بعضی غذاها دچار احساس سوزش و گز گز می شوند احتمالا به سندروم کهیر تماسی مبتلا هستند .

تشخیص مجموعه آزمایشهای استانداردی برای ارزیبایی روز مره کهیر تماسی وجود ندارد ، لذا اخذ شرح حالی دقیق که وقوع واکنش های فوری را صرف نظر از موضعی یا منتشر بودن آن ها مد نظر قرار دهد ، اهمیت فراوانی دارد . می توان آزمایش open patch  را به شیوه زیر انجام داد :

یک قطره از ماده مشکوک را در سطح قدامی ساعد قرار داده ، ۳۰ الی ۶۰ دقیقه بعد محل مذکور را از لحاظ بروز ویل مورد معاینه قرار می دهیم . انجام این آزمایش ها به شیوه بسته می تواند با واکنش های شدید تر و فراگیر تر همراه باشد .

راه های ارتباطی دکتر امیر سلیمانی متخصص پوست و مو

کانال تلگرام دکتر امیر سلیمانی: doctorsoleymani

اینستاگرام دکتر امیر سلیمانی: dr_amir_soleymani

شماره های تماس: ۰۹۰۱۲۲۲۲۱۱۸ – ۰۲۱۸۸۶۴۲۴۱۳

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم
با تشکر مدیریت سایت دکتر امیر سلیمانی متخصص پوست و مو

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *