خارش در دوران بارداری

خارش در دوران بارداری

خارش در دوران بارداری

بثورات چند شکلی حاملگی یا puppp با میزان بروز نزدیک به ۱ در ۱۶۰ حاملگی، شایعترین درماتوز بارداری می باشد . این بثورات، غالبا در اولین ابستنی مشاهده می شوند و در اواخر سه ماه سوم حاملگی یا گاه در مراحل ابتدایی بعد از زایمان بوجود می آیند . پیدایش بثورات مذکور، به طور ناگهانی اتفاق می افتد .

خارش در دوران بارداری

خارش در دوران بارداری

ظهور این بثورات در ۹۰ درصد بیماران از پوست شکم آغاز می شود و ممکن است با انتشار قرنیه آن ها کفل، قسمت پروگزیمال بازو و پشت دست ها در عرض چند روز گرفتار شوند .

ضایعات ابتدایی می تواند محدود به خطوط حاملگی باشند . صورت درگیر نمی شود. در این بیماران خارش متوسط تا شدیدی وجود دارد ولی خراشیدگی های پوستی ( ناشی از خاراندن) ندرتا مشاهده می شود . ضایعات در ابتدا بصورت پاپول های قرمز رنگی هستند که اغلب توسط هاله کمرنگ و باریکی احاطه شده اند . رفته رفته تعداد آن ها زیاد شده، ممکن است به یکدیگر متصل شوند و پلاک های ادماتوی کهیری یا ضایعات هدف شبیه اریتم مولی فرم بوجود می آورند . که در این صورت شبیه ضایعات هرپس حاملگی می شوند

در سایر بیماران ، مناطق مبتلا دچار اریتم گسترده ای می گردند و پاپول ها مجزا از هم می مانند .

ضایعات پاپولی وزیکولی نیز دیده شده است این ضایعات به طور متوسط ۶ هفته دوام دارند ، ولی مرحله شدت بثورات از ۱ هفته تجاوز نمی کند .

این بثورات برخلاف کهیر، ثابت می مانند و بر شدتشان افزوده می شود و در اکثر موارد قبل از زایمان یا در عرض یک هفته بعد از آن از بین می روند .

درمان خارش بارداری

عود این ضایعات در حاملگی ها بعدی نامعلوم است و هیچ عارضه ای مادر و کودک را تهدید نمی کند و پس از زایمان، طفل مبتلا به این بثورات نخواهد شد. در صورتی که خارش های شدید داشتید حتما به یک متخصص پوست مراجعه نمایید ، دکتر امیر سلیمانی در این زمینه می تواند راهنمایی های لازم را در اختیار شما عزیزان قرار دهد .
بر اساس تحقیقات انجام شده در بیماران مبتلا به puppp، افزایش قابل توجهی در رشد وزنی مادر و جنین وجود دارد و میزان دوقلویی زایی بالاست .

درمان شامل اقدامات حمایتی است . می توان به مادران حامله اطمینان خاطر داد که خارش آن ها قبل و یا پس از وضع حمل سریعا پایان می یابد .

راه های ارتباطی دکتر امیر سلیمانی متخصص پوست و مو

کانال تلگرام دکتر امیر سلیمانی: doctorsoleymani

اینستاگرام دکتر امیر سلیمانی: dr_amir_soleymani

شماره های تماس: ۰۹۰۱۲۲۲۲۱۱۸ – ۰۲۱۸۸۶۴۲۴۱۳

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم
با تشکر مدیریت سایت دکتر امیر سلیمانی متخصص پوست و مو

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *