بیماری لیکن پلان پوستی

بیماری لیکن پلان پوستی

یکی از بیماری های التهابی –مخاطی است که دارای نمای بالینی مشخص می باشد و می تواند پوست ،غشاهای مخاطی ،ناخن و موها را درگیر نماید. این بیماری که سرطانی و یا مسری نمی باشد می تواند بسیاری  از اعضای بدن را درگیر کند  و در تمامی سنین هم دیده شده است اما در افراد بالای چهل سال رایج تر است.

علت لیکن پلان پوستی

برای این بیماری دلیل خاصی مشخص نشده است اما گاهی اوقات ممکن است در اثر واکنش به داروهایی مانند آنتی بیوتیک ها و یا داروهای ضد روماتیسمی  ایجاد شود و احتمال اینکه این بیماری نیز با واسطه فعالیت سیستم ایمنی به وجود می آید.

نشانه های لیکن پلان پوستی

این بیماری شایع پوستی به صورت ضایعات التهابی براق که خارش دار هم هستند در پوست به وجود می آید.در نشانه های اولیه بیماری پوست ضایعات کوچکی به صورت برآمدگی هایی سطحی و با رنگ قرمز ایجاد می شود. با پیشرفته تر شدن این بیماری شایعات به رنگ بنفش تبدیل می شوند. اما زمانی که درمان آغاز می شود ضایعاتی که در حال خوب شدن هستند و یا اینکه خیلی قدیمی هستند به شکل قهوه ایی رنگ دیده می شوند. همچنین شاید در سطح ضایعات خط های سفید و یا خاکستری رنگی دیده شود که به آنها ویکهام استریا گفته می شود.

اندازه این ضایعات به نیم تا یک سانتی متر می رسد و در قسمت های پشت دست ، ساق پا، ساعد ، آلت تناسلی مردان  و داخل مبهل خانم ها دیده می شود.افراد باید سعی کنند که از خاراندن و تحریک آنها جلوگیری کنند.

بیماری لیکن پلان پوستی

لیکن پلان در ناخن ها

ضایعات ناخنی در 10% موارد دیده می شود که شایع ترین آنها عبارتند از :

  • نازک شدن صفحه ناخن ها
  • خطوط طولی روی ناخن ها
  • هیپرکراتوز زیر ناخنی
  • انیکولیز
  • ناخنک(صفحه مثلثی شکل که از رشد چین ناخن ایجاد می شود)

سیر پیشرفت این بیماری در افراد مختلف گوناگون می باشد زیرا بستگی به ناحیه درگیر شده دارد برای مثال ضایعات مخاطی مزمن تر هستند  و به شکل های مختلف دیده می شود.

لیکن پلان در موها

این بیماری در موها به شکل ریزش موها همراه با پوست های نازک است به این نوع ریزش مو سیکاتریسیل گفته می شود  و در بیشتر موارد هم برگشت پذیر نمی باشد  و اگر این ریزش به همراه ضایعات پوستی باشد باید برای درمان جدی آن اقدام کرد.

درمان لیکن پلان

لیکن پلان یک بیماری خود محدود شونده است . در پنجاه درصد موارد بعد از 9 ماه و در 85%افراد،پس از 18 ماه بیماری فروکش کرده و بهبود می یابد.به همین دلیل بیماری فوق فاقد درمان قاطع بوده و باید به صورت علامتی درمان شود که مهم ترین درمان ها عبارتند از:

پمادها و کرم های استروئیدی موضعی

داروهای ضد خارش

تزریق استروئید به داخل ضایعات

برای درمان لیکن پلان مخاطی می توان از درمان های غرغره محلول استروئیدی و روش های بالا نیز استفاده کرد.

با تشکر مدیریت سایت دکتر امیر سلیمانی متخصص پوست ومو

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × دو =